Menu

Aktualności

Propan to konieczność

Wciąż pojawiają się plotki o wycofaniu takiego czy innego czynnika HFC/HFO co oczywiście nie ma faktycznego potwierdzenia w słynnym rozporządzeniu 517. Tym niemniej z czegoś te plotki się biorą – może z wiadomości o tym, że na seminarium ATMOsphere w Brukseli dyskutowano o ewentualnej rewizji regulacji F-gazowych w Europie++. A może z propozycji rządu holenderskiego dotyczącej wycofania czynników HFC/HFO w związku z dyrektywą REACH zobowiązującą do zakazu stosowania szkodliwych związków chemicznych tzw. PFAS.++ A może z tego, że od października 2022 Singapur zakazuje dużych chillerów do klimatyzacji z czynnikami o GWP>150 co eliminuje R134A++ oraz tego, że gwałtownie wzrosła cena tego czynnika w Chinach++. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Tymczasem propan jak to propan po cichutku rozszerza zakres zastosowań.

Już dzisiaj 80% sprzedawanych w Chinach tłokowych sprężarek do zastosowań w urządzeniach domowych stanowią sprężarki do węglowodorów++. Na 130mln szt. sprzedanych na rynku wewnętrznym 10 mln były to sprężarki w układach z R290, pozostałe z R600a. Potwierdzają to doniesienia z Brazylii gdzie Embraco prowadziło badania nad zastosowaniem prototypowej sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej na R290+. W zastosowaniu do pionowej zamrażarki do lodów prototypowa sprężarka zużywała o 41% mniej energii w porównaniu do sprężarki on/off również na R290. Embraco szacuje, że obecnie ok 72% witryn handlowych typu plug-in działa na propanie a do roku 2030 ten procent wzrośnie do 95% w tym 50% będzie używało oszczędnych sprężarek ze zmienną prędkością obrotową.

Również na rynku klimatyzatorów typu split wg opinii australijskiego producenta w następnych 5 do 10 lat większość klimatyzatorów będzie pracowała z czynnikiem R290++. UE nie pozostaje w tyle i finansowany przez nią projekt Life-Zero GWP zaowocował opracowaniem klimatyzatora propanowego wysokiej efektywności bez konieczności montażu jednostki zewnętrznej+. Klimatyzator wymaga jedynie zamocowania wewnątrz na ścianie zewnętrznej oraz wykonania dwu otworów o średnicy ok 160 mm.

W zakresie pomp ciepła propan także pozostaje cichym faworytem. Pomagają w tym badania nad minimalizacją załadunku czynnika prowadzone w Norwegii Niemczech+, które dowiodły, że zastosowanie płytowych wymienników ciepła z minimalną pojemnością może zredukować załadunek propanu aż do 66%. Dodatkowo zastosowanie rurek żebrowanych w wymiennikach lamelowych może obniżyć ten załadunek do 22%. W kombinacji z nową normą o załadunku do 500 g zaakceptowana ostatnio w Japonii+ i przez UL+ ( w ograniczonym co prawda zakresie) otwiera to nowe możliwości konstrukcyjne pomp ciepła.

Propan oswojony przestaje być czymś nieznanym i przez to odrzucanym. Tym większe jego szanse w dużych instalacjach chłodzenia pośredniego. Nasza firma otrzymuje coraz więcej zamówień na nasze chillery AQUACOOL GREEN

Źródła

+Hydrocarbons21 ++Cooling post

PFR